fbpx

Landovsky – Granie i Tekstowanie odc. III

Jakiś czas temu dopadł mnie kryzys singlowego gracza. Nie potrafiłem znaleźć dla siebie gry, która nie tyle potrafiła mnie wciągnąć, co nie była w stanie mnie przy sobie na dłużej zatrzymać. Problem ten pojawił się u mnie po ukończeniu Metro Exodus. Kilka kolejnych tytułów, to właściwie pasmo niepowodzeń w kontekście czynnych poszukiwań.

Na pierwszy ogień poszedł Bloodborne, który jednak odstraszył mnie nie tyle poziomem trudności, co swoim systemem walki. Potem Assassin’s Creed IV – zaczął się obiecująco, ale fragmenty morskie bardzo szybko zaczęły mnie nużyć. Far Cry: New Dawn? Ubisoft wpadł na tragiczny pomysł z paskami zdrowia przeciwników i bardziej eRPeGowym systemem walki, więc był to pierwszy przedstawiciel tej serii, który odepchnął mnie stanowczo po pierwszych trzech godzinach. Dalej był jeszcze Elex, oferujący ciekawy świat, ale BEZNADZIEJNĄ mechanikę walki i jeszcze Sniper Elite 4, który pobrałem z Plusa i przekonałem się, że fenomenu tej serii zrozumieć nie potrafię, skoro jest to shooter nadzwyczaj archaiczny i niezbyt satysfakcjonujący.

Promyczkiem nadziei okazało się być Murdered: Soul Suspect, kupione swego czasu za jakieś 8 złotych na PlayStation Store. Nie mogłem się przemóc, aby ten tytuł przetestować, jednak kryzys popchnął mnie w kierunku przełamania. No i zaskoczyłem się bardzo pozytywnie, bo to naprawdę kawał solidnej historii, opowiedzianej w zgrabny sposób. A potem…

Trafiłem na materiał Quaza dotyczący serii Dead Rising (linkuje go poniżej). Kiedyś miałem jedno podejście do drugiej odsłony tej serii, jednak jakoś mnie do siebie nie przekonała. Mimo wszystko postanowiłem, zanudzony podróżą autobusem przeplataną licznymi korkami, obejrzeć to ponad 40 minutowe wideo i… zostałem zaintrygowany. Biorąc pod uwagę, że w DR2 grałem lata temu i jako młodszy gracz posiadałem znacznie uboższe growe preferencje, postanowiłem dać tej serii drugą szansę, tym razem sprawdzając pierwszą część. Cóż mogę powiedzieć… nie zawiodłem się.

Tytuł ten pozwala nam się wcielić we Franka Westa, fotoreportera, który na podstawie otrzymanego cynku i chęci zrobienia kariery, udaje się do miasteczka Willamette, w którym dzieje się coś niepokojącego. Szybko okazuje się więc, że mamy do czynienia z mini-zombie apokalipsą, za którą stoi zagadka, czekająca na rozwiązanie. Jej punkt ogniskowy? Lokalne centrum handlowe, będące miejscem całej akcji. Tak więc – któż miałby się tym zająć, jak nie w gorącej wodzie kąpany reporter, mający chrapkę na sławę, glorię i pieniądze?

Fabuła nie stoi może na najwyższym poziomie, ale zaserwowana zostaje w dosyć ciekawy sposób. To co jednak najlepsze, to cała forma rozgrywki. Bo oto przed graczem staje limit czasowy – 72 godziny na rozwiązanie zagadki pojawienia się hasających truposzy. Każde główne zadanie trzeba więc zakończyć w konkretnym czasie, jeżeli chcemy poznać wszystkie fakty. Nie uda się? Cóż… cytując samą grę, prawda zniknie w otchłani ciemności, a gracz już nigdy nie pozna całego spisku… o ile nie wczyta wcześniejszego stanu zapisu.

Co jeszcze ciekawsze, to fakt, że jeżeli nie wyrobimy się w czasie, gra się nie kończy. Oczywiście, zasugeruje nam, aby wczytać któregoś z sejwów, jednak wciąż będzie można z tej opcji nie skorzystać, aby śmigać po centrum handlowym i podejmować się pozostałych aktywności. Ba, przy takim obrocie spraw wciąż poznamy jedno z dostępnych zakończeń, jednak nie będzie ono kanoniczne (prawdziwe zwieńczenie historii jest tylko jedno).

I tutaj przechodzimy do drugiego ogromnego atutu Dead Rising, czyli swobody. Gracz może bawić się tą produkcją w taki sposób, jaki uzna za stosowny. Można skupić się na głównym wątku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwiedzać centrum handlowe, potestować rozmaite, niekiedy absurdalne, rodzaje oręża, spróbować pobawić się w ratownika cywilów, ponapierdalać się z psychopatami, będącymi formą growych bossów lub po prostu pobawić się w eksterminatora hord nieumarłych. A są ich naprawdę hordy, bo DR potrafi wyświetlać setki postaci równocześnie. Żywych trupów jest tu chyba nawet więcej, niż w Days Gone.

Tytuł ma oczywiście swoje ogromne minusy. Sterowanie jest nieintuicyjne, ekrany ładowania skutecznie ograniczają sandboksową formę rozrywki, a AI ocalałych woła o pomstę do nieba. Ale cóż z tego, skoro samo Dead Rising jest wciąż cholernie wciągającą produkcją i do tego wyjątkowo oryginalną? Nawet mimo faktu, że swoją premierę święciło 13 lat temu!

Zachęcam do tego by dać tej grze szansę, szczególnie, że dwie pierwsze części doczekały się remasterów na PC oraz PlayStation 4. Istnieje prawdopodobieństwo, że podobnie jak ja, zauroczycie się taką formą zabawy. Dead Rising oceniam na osiem zmiażdżonych kulą kręglową zombie, przy dziesięciu możliwych. I powoli rozważam drugie podejście do sequela, będącego podobno tym samym, tylko jeszcze bardziej i jeszcze lepiej.

Materiał quaz9

Źródło: Landowski granie i tekstowanie

Gaming Arena
Author: Gaming Arena

Gaming Arena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona