fbpx

Landovsky – Granie i Tekstowanie odc. IV

Czwarty rok zawartości w Rainbow Six: Siege zaraz dotrze do swojego punktu środkowego. Drugi sezon, kryjący się pod nazwą ‘Phantom Sight’, dobiega końca, więc fani tej produkcji mogą szykować się do trzeciej Operacji o kryptonimie ‘Ember Rise’. Jej początek prawdopodobnie datowany będzie na 10 września. Główne pytanie brzmi więc – czego możemy się spodziewać?

Ubisoft zdążył nas już przyzwyczaić do faktu, że z tego typu wydarzeniem idą w parze dwaj nowi Operatorzy (pomijając oczywiście niechlubną historię Operatorek z GROMu). Na pierwszy ogień weźmy atakującą o ksywce Amaru. Peruwianka, zaopatrzona w specjalny hak, ochrzczony nazwą Garra, który umożliwi jej dynamiczne poruszanie się po mapach. Początkowo sądziłem, że nie będzie to znaczący game changer – ot, postać, która umożliwi szybsze wejście przez okno, wciąż narażając się na stojące za nim pułapki. Zmieniłem zdanie, gdy okazało się, że hak pozwoli też przyciągać się do górnych krawędzi i, co szalenie istotne, wchodzić przez rozwalone hatche. Amaru, w rękach rozważnego gracza, będącego w stanie wstrzelić się w odpowiedni timing dynamiki starć, jest w stanie narobić sporo problemów broniącym.

Ekwipunek peruwianki, której statystki ustalono na średnią szybkość i średni pancerz, składać będzie się z elementów, które znane są już graczom Siege’a. Jako główną broń, wybrać będzie można niemiecki lekki karabin maszynowy G8A1 (znany użytkownikom IQ) lub strzelbę Benelli Supernova (do tej pory dostępna do użytku operatorom z japońskiej jednostki SAT). Broń boczna? Pistolet maszynowy SMG11 lub strzelba ITA12. Wszystko to uzupełnione, do wyboru, miną Claymore lub ładunkami wyważającymi.

Nowym operatorem broniącym, będzie, pochodzący z meksykańskiej jednostki specjalnej FES, Goyo. W jego przypadku nie ma żadnych wątpliwości – gadżet, który będzie w jego posiadaniu, otworzy naprawdę wiele możliwości taktycznych dla zespołu obrońców. Asem z rękawa Goyo będzie rozkładana tarcza, wzbogacona o zapalający ładunek wybuchowy. Nie dość więc, że wciąż służyć będzie mogła jako zwykła przeszkoda, będzie można dodatkowo z jej pomocą skutecznie zablokować wybraną ścieżkę na kilka sekund, co w ogólnym rozrachunku może bardzo skutecznie opóźnić atakujących. Wybuch ładunku będzie w końcu w stanie pochłonąć cały korytarz w ogniu, uniemożliwiając przez jego przejście. Główne ryzyko wiązać się będzie tak naprawdę z tym, że będzie to miecz obusieczny – ofensywa sama może doprowadzić do eksplozji ładunku, blokując ścieżkę obrońcom.

Co więcej – Amaru, którego szybkość i pancerz również ustalona została na poziom drugi, do swojego arsenału dostaje dwie potężne bronie, znane fanom Miry i Kaida. Pistolet maszynowy Vector .ACP 45 i strzelba TCSG12 mają wśród graczy Rainbow Six wielu zwolenników i w odpowiednich rękach, są to narzędzia wyjątkowo śmiertelne. Jedyną bronią boczną, dostępną dla meksykanina, będzie pistolet P226 i jakby tego było mało, to jako gadżet uzupełniający otrzyma granat uderzeniowy lub zdalny ładunek Nitro.

Wraz z początkiem “Ember Rise” do gry trafi też nowa mapa. Chociaż słowo “nowa” to duże nadużycie – do czynienia będziemy mieli z kolejnym reworkiem, tym razem planszy znanej pod nazwą “Kanał”. Niestety, jest to odnowienie bardziej w stylu Kafe Dostojewski, niż Bazy Hereford. Szkielet pozostanie więc w gruncie rzeczy ten sam, a zmiany uznać można w większości za kosmetyczne. Jasne, zmienią się poszczególne ścieżki i lokalizacje bomb, jednak wciąż postrzegam to jako spore lenistwo ze strony Ubisoftu. Co jeszcze gorsze – z rotacji map rankingowych wypadną, aż trzy plansze – Hereford, Park Rozrywki i Forteca. Po dziś dzień nie potrafię zrozumieć zabiegu usuwania zawartości, która cały czas dostępna jest w kodzie gry. Uważam, że kluczem jest balans, nie pomijanie problemów.

Nowy sezon, to także kilka innych nowości. Przede wszystkim – wprowadzona zostanie nowa ranga – Czempion. Zajmie ona najwyższe miejsce w hierarchii, więc gracze w Diamencie będą mieli dalszą motywację do angażowania się w rozgrywkę. W końcu wprowadzone zostaną też nowe tarcze, które teraz doskonale pasować będą szerokością do drzwi. Ubisoft postanowił nawet zapożyczyć od popularnego teraz gatunku gier battle royale model Battle Passów. W gruncie rzeczy, uważam to za dobry pomysł – zawsze będzie to dodatkowy powód, aby zatrzymać się przy Rainbow Six na dłużej i wracać do niego częściej.

Co jednak w moim odczuciu jest najistotniejsze, to zmiany, które wycelowane zostały w kierunku matchmakingu. Będzie on teraz znacznie bardziej restrykcyjny w kontekście rang, przez co grać ze sobą będą mogły osoby, będące zbliżone do siebie rangą. Ciężko mi ocenić jak zadziała to w praktyce. Z jednej strony, można z góry założyć, że dzięki temu mecze będą bardziej wyrównane, bo rozgrywane na podobnym poziomie umiejętności. Z drugiej jednak – dla niektórych może to okazać się przeszkodą, aby zagrać mecz rankingowy ze swoimi znajomymi.

I to byłoby na tyle, jeżeli chodzi o te najistotniejsze szczegóły. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej, zachęcam do odwiedzenia oficjalnej witryny Rainbow Six: Siege. Pod tym adresem znajduje się cały sezon “Ember Rise” w pigułce. Do zobaczenia na Rankedach!

Gaming Arena
Author: Gaming Arena

Gaming Arena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona