fbpx

Landovsky – Granie i Tekstowanie odc. V

Od swojego raczkowania jako gracz, byłem fanem serii FIFA. Zaczynałem od odsłony opatrzonej rocznikiem 2002 i ta dominacja tej serii w moim życiu trwała jeszcze do początków zeszłego roku. Wtedy też jednak poczułem, że mam już dosyć piłki nożnej w formie bardziej arcade’ówki, aniżeli symulatora.

Zawsze w mojej świadomości był jednak obecny PES. Futbolu w sosie Konami posmakowałem już dawno, bo oczarowała mnie odsłona z numerkiem sześć w nazwie. Gdy więc w drugiej połowie 2018 znalazłem Pro Evo 2018 w śmiesznej promocji, za jakieś 21 złotych, postanowiłem dać jej szansę. Efekt był taki, że… zostałem z tą serią do teraz i nie planuje powrotu w stronę EA. A teraz jestem dodatkowo po kilkunastu godzinach z eFootball PES 2020 i mogę już coś na temat tej produkcji powiedzieć od siebie.

Poprzednią odsłonę recenzowałem swego czasu na łamach portalu Ekspert Ceneo (link poniżej). Rozpływałem się tam nad rozgrywką, która mimo kilku drobnych problemów, zdecydowanie najbliżej była oddania rzeczywistych starć na boiskach piłki nożnej. W 2020 samo kopanie piłki jest dosyć podobne, jednak znalazło się też miejsce dla kilku ważnych szlifów. Zawodnicy są znacznie bardziej ociężali i mniej zwrotni, przez co znacznie trudniejszy stał się drybling – taki Messi, który w 2019 maszyną do przechodzenia kolejnych zawodników samymi zakosami, całkowicie stracił swój atut w tej części. Nagradzana jest tutaj zdolność składanego budowania akcji. Przy tej opcji trzeba jednak brać pod uwagę, że dużą rolę zaczęła odgrywać fizyczność zawodników (walki bark w bark na porządku dziennym), a także pressing (naciskany zawodnik jest jeszcze bardziej podatny na błąd lub kiepskiej jakości zagranie). Nie jesteśmy też ograniczeni do jednego stylu rozgrywki, bo możliwości taktycznych jest tu sporo i mają one rzeczywiście duży wpływ na każdy mecz. Jest więc nieco trudniej, ale dalej jest bardzo dobrze.

Dalej bolączką gry są licencje. Od poprzedniej części nie ma już Ligi Mistrzów i Ligi Europy, Bundesliga jest nieobecna już kupę czasu, a ligi, takie jak Angielska i Hiszpańska nie są nawet licencjonowane. Nie ratują tego na pewno umowy podpisywane z organizatorami rozgrywek w Ameryce Południowej, bo dla odbiorcy z Europy nie jest tu żadna rekompensata. Fajnie, że Konami troszkę powalczyło, dzięki czemu jest Bayern Monachium, Juventus (i to na wyłączność) czy Manchester United, ale to w wciąż za mało. I nie jestem przekonany, czy umowa podpisana z UEFA odnośnie EURO 2020 coś tutaj ratuje.

To co jednak poprawiono w końcu, to główne menu. W końcu jest przejrzyste i przyjemne dla oka. Nie trzeba się głowić, gdzie trzeba wejść, żeby dostać się do upatrzonej opcji zabawy. Fajnie, że w końcu ktoś w Konami zwrócił na to uwagę, bo to naprawdę może ułatwić kontakt z produkcją nowym graczom.

Główny nacisk położony został jednak na sieciowe opcje zabawy i jest w czym wybierać. Dla tych, którzy lubią budować sobie własną drużynę, poskładaną z autentycznych piłkarzy, jest myClub (nawiasem mówiąc, znacznie łatwiej trafić konkretnych piłkarzy, więc w miarę szybko można stworzyć szkielet zespołu, nad którym można pracować). Dla fanów kompetytywnych zawodów, znajdzie się Matchday, w którym co tydzień wybieramy jeden z dostępnych autentycznych zespołów i zbieramy punkty ku jego chwale, by jako jedyny gracz reprezentować go w wielkim finale lub opcja Online Tournament, w którym Konami w każdym tygodniu ma organizować rozmaite zawody, dostępne dla każdego posiadacza graczy. Nawet entuzjaści kooperacji będą mogli wziąć udział w meczach 2v2 lub 3v3 i to zarówno w trybie myClub lub przy użyciu istniejących ekip. Wybór bogaty i gdy się na to wszystko spojrzy, to nie powinna dziwić fraza “eFootball”, która trafiła do pełnoprawnej nazwy gry.

eFootball PES 2020 to po prostu kolejny krok Konami w stronę przeniesienia prawdziwego futbolu na ekrany konsol i komputerów osobistych. Jasne, brak licencji może razić i pewnie będzie razić, ale o wszystkich bolączkach w tym temacie zapomina się w momencie, gdy startuje mecz. FIFA nigdy nie osiągnęła takiego poziomu realizmu i wszystko wskazuje na to, że nie osiągnie również w odsłonie, która swoją premierę będzie miała za niecały tydzień. Najnowszą część słynnej serii od Konami oceniam więc na całe 9 goli z rzutu wolnego na 10 prób. Polecam z całego serca każdemu, kto stawia wyżej zawartość opakowania, od jego wyglądu.

 

https://ekspert.ceneo.pl/historia-o-tym-jak-pokochalem-pesa-kosztem-fify?fbclid=IwAR0R5yXmLRqHiBNc5WgygL6GRzoPayGcmSDHZh-nT374gCl2LqrrU3z3f74

Gaming Arena
Author: Gaming Arena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Treść chroniona